Diagnozowanie nieprawidłowości rezonansem magnetycznym

Diagnozowanie nieprawidłowości rezonansem magnetycznym

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego to skanowanie, które wykorzystuje silny magnes i fale radiowe, aby zajrzeć do wnętrza ciała.

Można w ten sposób zobaczyć narządy, kości i tkankę pacjenta. Rezonans magnetyczny jest to bezpieczny i bezbolesny sposób, aby lekarze mogli bliżej przyjrzeć się ciału pacjenta, służy do diagnozowania chorób i wielu innych schorzeń.

Diagnozowanie nieprawidłowości rezonansem magnetycznym

Czym się różni rezonans magnetyczny od tomografii komputerowej

Rezonans magnetyczny jest podobny do zdjęcia rentgenowskiego, które są używane do zdjęć kości. Jest to badanie podobne do tomografii komputerowej, która służy do tworzenia obrazów kości, mięśni i narządów. Wiele osób myli te dwa skany, ponieważ sprzęt używany do każdego z tych badań jest bardzo podobny. Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa wytwarzają obrazy kości, narządów i innych tkanek wewnętrznych, jednak różnią się od siebie.

Rezonans magnetyczny wykorzystuje pole magnetyczne do stworzenia obrazu. Oznacza to, że nie jesteś narażony na promieniowanie. Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie do stworzenia obrazu. Badanie rezonansem trwa dłużej, średnio 30 do 60 minut, natomiast tomografia komputerowa około 5 do 20 minut. Rezonans magnetyczny zapewnia wyraźniejszy obraz nieprawidłowych tkanek. Jest to lepszy skan do oglądania więzadeł i ścięgien, rdzenia kręgowego i innych tkanek miękkich. Tomografia komputerowa może zapewnić lepszą jakość obrazu kości i jest lepsza do diagnozowania problemów z klatką piersiową i płucami, a także wykrywania niektórych nowotworów.

Istnieje wiele powodów, dla których lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego. Ogólnie rzecz biorąc, rezonans magnetyczny poznań może pomóc lekarzowi zidentyfikować przyczynę problemu zdrowotnego u pacjenta, aby mógł postawić trafną diagnozę i przepisać plan leczenia. Można w ten sposób zobrazować całe ciało lub jego wybrane partie, uzyskać wysokiej jakości zdjęcia tkanek, kości i narządów wewnętrznych, które pomogą określić, co nam dolega.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.