Fakty i mity dotyczące wypadania włosów

Fakty i mity dotyczące wypadania włosów

Gęste i zadbane włosy to cel większości z nas, a odpowiednia pielęgnacja oraz wiedza na temat stanu włosów to podstawa, by o nie zadbać i zapobiegać nadmiernemu ich wypadaniu. Niestety w sieci oraz wśród wielu osób krążą przeróżne mity dotyczące wypadania włosów oraz prawidłowego sposobu dbania o nie. Niektóre z nich są na tyle groźne, że kierowanie się nimi może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu naszych włosów. Sprawdź najpopularniejsze fakty i mity dotyczące wypadania włosów.

Czy wypadanie włosów może być następstwem nieprawidłowego poziomu witaminy D?

Jest to sytuacja występująca dosyć rzadko. Zazwyczaj nasza dieta jest w stanie dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych, by zapobiegać nadmiernemu wypadaniu włosów. Wyjątek stanowią tu bardzo rygorystyczne diety, które przeważnie są ubogie w mikro- i makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu

Czy nadmierne przetłuszczanie się włosów może wpływać na ich wypadanie?

W przypadku skóry głowy charakteryzującej się zbyt wysoką aktywnością gruczołów łojowych i nadmierną produkcją sebum może dojść również do nadmiernego i przyspieszonego wypadania włosów. Dzieje się tak, ponieważ łój jest idealną pożywką dla drożdżaków zamieszkujących owłosioną skórę głowy i wywołujących łupież. Z kolei nieleczony łupież może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów.

Więcej na temat leczenia skóry głowy i tego typu badań przeczytasz na stronie Trycholog – diagnostyka i leczenie chorób skóry głowy i włosów, która dokładnie porusza wybrane zagadnienie.

Czy stres wywołuje łysienie?

Najnowsze badania dowodzą, że duża ilość stresu ma bezpośredni wpływ na nadmierne wypadanie włosów. Ma to bezpośredni związek ze zmianami w delikatnych naczyniach krwionośnych usytuowanych tuż przy cebulkach włosów i odpowiedzialnych za odżywienie i dotlenienie włosów. Długotrwały stres obkurcza te naczynia, co blokuje przenikanie odpowiedniej ilości składników odżywczych w głąb włosa. Dodatkowo stres wzmaga również aktywność gruczołów łojowych, a w konsekwencji powstawania łupieżu i wypadania włosów.

Czy częste mycie głowy wzmaga wypadanie włosów?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że częste mycie włosów przyczynia się do ich nadmiernego wypadania. Nie jest to jednak prawda, a w przypadku włosów przetłuszczających się nie istnieje termin zbyt częstego mycia. Włosy oraz skóra głowy powinny być, zatem myte tak często, jak tego potrzebujemy.

Czy widoczne oznaki łupieżu oznaczają problemy z wypadaniem włosów?

Według powszechnego przekonania jedynie widoczne na ubraniach drobne płatki złuszczonego naskórka świadczą o obecności łupieżu. W rzeczywistości jest to efekt tzw. łupieżu suchego, który powstaje głównie przy nietolerancji na składniki środków pielęgnacyjnych do włosów i nie ma dużego związku z ich wypadaniem. Winowajcą nadmiernej utraty owłosienia jest z kolei łupież mokry, który początkowo nie daje żadnych objawów. Jego wykrycie jest zazwyczaj możliwe dopiero za pomocą badania trychologicznego.

Czy zabiegi odżywiające mogą powstrzymać wypadanie włosów?

W przypadku wystąpienia nadmiernego wypadania włosów najistotniejsze jest przeprowadzenie badania trychologicznego, które ustali przyczynę problemu i pozwoli wykluczyć schorzenia odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów. Dopiero uzyskana w ten sposób diagnoza umożliwi ustalenie sposobu działania i walki z przerzedzającą się czupryną. Opisy najpopularniejszych zabiegów przy łysieniu androgenowym znajdziesz na stronie https://derm-estetyka.pl/wypadanie-wlosow-leczenie-gdansk-gdynia-sopot.html/, na której przedstawiono również skuteczny sposób postępowania trychologicznego w takim przypadku.

Czy należy odpowiednio przygotowywać się do wizyty u trychologa?

Jednym z największych mitów dotyczących wizyty u trychologa jest przekonanie, że przed samym spotkaniem powinno się dokładnie umyć włosy. W rzeczywistości efektywne badanie będzie możliwe dopiero po upływie 24 godzin od ostatniego mycia głowy. Ważne jest również powstrzymanie się od nakładania na włosy środków do stylizacji. Dodatkowo pomiędzy wizytą u trychologa a ostatnim farbowaniem włosów powinno się zachować odstęp minimum 3 tygodni.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.