Środki ochrony roślin stosowane w plonach

Środki ochrony roślin stosowane w plonach

Stosowanie herbicydów jako środków chwastobójczych przed sadzeniem i przedwschodowych może zwalczać chwasty przed ich wschodem z gleby, dzięki czemu uprawa może kiełkować bez zakłóceń i rosnąć w środowisku wolnym od chwastów lub z minimalną konkurencją w fazie sadzonek.

Nie jest to możliwe do uzyskania w przypadku innych metod zwalczania chwastów, takich jak pielenie czy usuwanie mechaniczne.

Środki ochrony roślin stosowane w plonach

Jak uzyskać silny korzeń rzepaku

W uprawach rozsiewanych i wąsko rozstawionych środki chwastobójcze okazują się bardzo skuteczne w dosięganiu każdego chwastu. W takich uprawach metody mechaniczne usuwania chwastów nie są tak skuteczne. W uprawach szeroko rozstawionych metody mechaniczne są skuteczne w zwalczaniu chwastów w rzędach, ale pozostawiają chwasty międzyrzędowe. Herbicydy docierają do wszystkich miejsc i zwalczają chwasty w każdym miejscu, w którym zostaną zastosowane. Obecnie dostępne są nowoczesne herbicydy, które mogą zabijać chwasty bez uszkadzania upraw, są zatem bardziej bezpieczne niż ich poprzednicy.

Herbicydy mogą powstrzymać wzrost chwastów przez długi czas po ich zastosowaniu, gdzie inne metody zawodzą, a chwasty ponownie szybko odrastają. Głęboko zakorzenione, rozmnażane wegetatywnie chwasty można zwalczać za pomocą translokowanych herbicydów układowych, które przemieszczając się wewnątrz roślin uszkadzają je. Metody mechaniczne, takie jak odchwaszczanie czy kopanie, nie są tak skuteczne w ich kontroli. Czasami odpowiednie połączenie różnych metod ze środkami ochrony roślin jest najskuteczniejsza w zwalczaniu tego typu chwastów.

Uprawy odporne na herbicydy, takie jak soja, kukurydza czy rzepak, umożliwiły wdrożenie praktyk zarządzania chwastami, które poprawiły plony i rentowność gospodarstw rolnych, jednocześnie lepiej chroniąc środowisko. Oczywiście trzeba również zadbać o zdrowy i silny korzeń rzepaku, aby uzyskać zadowalające plony. Eliminacja chwastów z pewnością będzie w tym przypadku odpowiednią praktyką, pozwalając roślinom prawidłowo rozwijać się i wzrastać.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.