Koncentrator tlenu — jak go używać i kiedy

Do czego wykorzystuje się koncentratory tlenu?

Koncentrator tlenu — jak go używać i kiedy

Koncentrator tlenu, zwany też niekiedy kompensatorem tlenu lub wytwornicą tlenu medycznego, jest specjalistycznym urządzeniem wspomagającym proces oddychania. Aparat ten jest stosowany zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i w domach prywatnych. Ułatwia on codzienne funkcjonowanie osobom, które cierpią na choroby układu oddechowego, schorzenia onkologiczne lub inne dolegliwości utrudniające respirację.

Czym jest koncentrator tlenu?

Tlen jest niezbędny do podtrzymywania większości procesów życiowych. Zdrowy organizm zwykle sam potrafi zadbać o jego odpowiednią ilość, jednak niektóre choroby powodują, że konieczne jest wsparcie procesu oddychania. Koncentrator tlenu jest w praktyce najczęściej wykorzystywany właśnie do uzupełniania deficytów tego pierwiastka. Zmniejszenie jego niedoborów skutkuje ograniczeniem odczuwanych przez chorego duszności oraz dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Samo oddychanie staje się przy tym znacznie łatwiejsze.

Jaki jest mechanizm działania wytwornicy tlenu medycznego?

Powietrze atmosferyczne zawiera około 21% tlenu oraz 78% azotu (pozostała jego część to inne gazy oraz pierwiastki). Zasada działania opisywanego przez nas urządzenia jest niezwykle prosta — bazuje ona na znajomości wspomnianego wyżej składu atmosfery oraz na procesach filtracji. W ich trakcie koncentrator tlenu usuwa z powietrza większość azotu oraz innych gazów. Wytworzona w ten sposób mieszanka może zawierać nawet 98% tlenu. Jest ona przy tym odpowiednio nawilżona oraz oczyszczona ze szkodliwych dla organizmu substancji. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w artykule „Jak działa koncentrator tlenu” na blogu sklepu medycznego Patronus należącego do jednego z renomowanych dostawców tej aparatury.

Czym jest koncentrator tlenu?

Do czego wykorzystuje się koncentratory tlenu?

Koncentratory tlenowe należą do podstawowych narzędzi, wykorzystywanych w tlenoterapii. Urządzenia te umożliwiają znaczącą poprawę jakości życia osób chorych na schorzenia układu oddechowego, układu krążenia oraz choroby onkologiczne. Są również stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń neurologicznych, anemii oraz chorób nerek. Wyspecjalizowani dostawcy, tacy jak https://patronus-med.pl/sklepy-medyczne-nfz/, posiadają też w swej ofercie modele, które mogą być użyte w trakcie rehabilitacji po zabiegach medycznych. Koncentratory tlenu bywają również wykorzystywane w sporcie oraz kosmetologii, a więc w dziedzinach jedynie pośrednio związanych z medycyną.

Jak używać koncentratora tlenu?

Wybierając koncentrator tlenu, warto zdecydować się na model ze wbudowaną funkcją nawilżania powietrza (można też dokupić specjalny nawilżacz do tego urządzenia). Rozwiązanie to pozwoli uniknąć przesuszenia układu oddechowego. Trzeba przy tym pamiętać, by do nawilżania używać jedynie wody destylowanej (dzięki temu ograniczymy ryzyko powstania kamienia w butelce), regularnie kontrolować jej poziom oraz uzupełniać ewentualne niedobory. Ponadto należy starannie i systematycznie oczyszczać filtr gąbkowy. Specjaliści zalecają również, by wytwornic tlenu medycznego nie umieszczać w pomieszczeniach, które nie są regularnie wietrzone. Warto pamiętać, że nie jest możliwe używanie koncentratorów tlenowych przez 24 godziny na dobę — tlenoterapię taką stosuje się niekiedy w szpitalach, jednak nawet w nich nie może być ona kontynuowana przez zbyt długi okres.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.