05 paź Operacja przegrody nosowej – przebieg zabiegu i jego efekty
Przegroda nosowa, znajdująca się w jamie nosowej, to niewielka cześć naszego ciała, która tylko z pozoru nie odgrywa znaczącej roli w funkcjonowaniu organizmu człowieka.
Otóż jest to organ, który ma duży wpływ nie tylko na komfort oddychania, ale także zapobiega przedostawaniu się do gardła wydzieliny wywołującej infekcję. Pacjenci, u których przegroda nosowa jest krzywa, powinni poddać się operacji. Na czym polega ten zabieg? Jakie są jego efekty? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części artykułu.
Skrzywienie przegrody nosowej – jakie są tego przyczyny?
Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do skrzywienia przegrody nosowej. W wielu przypadkach trudno wskazać konkretny powód pojawienia się tej dolegliwości, jednak do najczęściej występujących zalicza się:
uraz przy porodzie – niemowlęta mają dość płaski nos, który dopiero po pewnym czasie zaczyna się uwypuklać. Jednak u niektórych noworodków jedne tkanki zmieniają swoją pozycję, a inne ulegają zakrzywieniu, co tworzy krzywiznę przegrody nosowej;
wadę wrodzoną – u niektórych niemowląt dochodzi do nieregularnego wzrostu chrzęstno-kostnej części szkieletu twarzoczaszki;
urazy mechaniczne – mogą być wynikiem uprawiania sportu lub niefortunnego upadku.
Opis przebiegu operacji przegrody nosowej
Operacja przegrody nosowej, nazywana też septoplastyką, polega na wykonaniu precyzyjnych działań chirurgicznych. Podczas zabiegu w pobliżu przedsionka nosowego wykonywane jest nacięcie. Następnie chirurg odwarstwia błonę śluzową od części chrzęstnej. Zdarza się też, że wykonuje on korekcję chrząstki nosowej. Niekiedy musi być ona usunięta i ponownie umieszczona w przegrodzie nosowej.
Niektórzy chirurdzy przeprowadzają zabieg metodą endoskopową, co sprawia, że jest on mniej inwazyjny, a okres rekonwalescencji po operacji znacznie się skraca.
Operacja przegrody nosowej – efekty
Tak jak zostało to już wspomniane – usuwanie krzywizny przegrody nosowej poprawia komfort pacjenta. Dzięki zabiegowi może on uwolnić się od nawracającego uczucia zatkanego nosa. To właśnie niedrożność górnych dróg oddechowych jest najczęstszą przyczyną wykonania operacji.
Septoplastyka zapobiega także pojawianiu się nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenia gardła, stany zapalne zatok przynosowych, a także zapalenie ucha środkowego.
Ponadto, dzięki temu zabiegowi można zapobiec bólom głowy, krwawieniu z nosa, zatykaniu uszu oraz chrapaniu.
Sorry, the comment form is closed at this time.